Warunki otwarcia IKE:
w związku z możliwością gromadzenia oszczędności tylko na jednym IKE osoba pragnąca założyć IKE przed podpisaniem umowy z Bankiem składa stosowne oświadczenie, którego treść uzależniona jest od tego, czy osoba fizyczna nie posiada IKE, czy też posiada to konto i pragnie dokonać transferu środków dotychczas zgromadzonych na nowe IKE.
Jeżeli oszczędzający rozpoczyna oszczędzania na IKE, wówczas oświadcza, że:
- nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową,
- w roku otwarcia IKE nie dokonał transferu środków z innego, uprzednio posiadanego IKE, do pracowniczego programu emerytalnego,
- nie dokonał w przeszłości wypłaty z IKE (oświadczają osoby, które ukończyły 55 lat).
Jeżeli oszczędzający posiada już IKE, a zamiarem podpisania kolejnej umowy jest transfer środków z jednego konta na drugie, to zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, że posiada już IKE prowadzone przez inną instytucją finansową, podać jej nazwę i potwierdzić, że instytucja ta dokona wypłaty transferowej środków dotychczas zgromadzonych przez oszczędzającego na IKE.
Środki na IKE może gromadzić:
osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat ( osoba w przedziale wiekowym 16-18 lat może dokonywać wpłat na IKE tylko w roku kalendarzowym , w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę) i jest wyłącznie jednooszczędzającym (nie ma możliwości gromadzenia oszczędności wspólnie np. z małżonkiem lub dzieckiem)
W przypadku, gdy osobą uprawnioną do nabycia środków po zmarłym oszczędzającym na IKE będzie osoba małoletnia, może przetransferować środki zgromadzone przez zmarłego na założone dla niego IKE , jednakże do momentu osiągnięcia pełnoletności lub momentu osiągania 16 lat i dochodów z pracy osoba małoletnia nie może dokonywać wpłat.
IKE można założyć bez względu na to, czy jest się uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego.
Wpłaty na IKE:
łączna suma wpłat na IKE w każdym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dokładna kwota na dany rok podawana jest w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Wypłaty z IKE:
Wypłata środków zgromadzonych na IKE następuje wyłącznie na wniosek Oszczędzającego po osiągnięciu przez niego 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunku:
- dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych, albo
- dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez Oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.
Osoby urodzone do 31 grudnia 1948 r. mają krótsze okresy gromadzenia oszczędności. W przypadku osób urodzonych do 31 grudnia 1945 r. okres pięcioletni skrócono do lat trzech, a w przypadku osób urodzonych między 1 stycznia 1946 r., a 31 grudnia 1948 r. do lat czterech.
Oszczędzający, który dokonał wypłaty, nie może ponownie założyć IKE w żadnej instytucji finansowej
Środki na rachunku IKE w Banku objęte są gwarancjami określonymi w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.