UWAGA NA OSZUSTWA METODAMI „NA WNUCZKA”, „NA POLICJANTA”
LUB „NA FUNKCJONARIUSZA CBŚP
Szanowni Klienci,
Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy na „funkcjonariusza CBŚP” wciąż niestety mają miejsce pomimo wielu skutecznych dotychczasowych działań Policji i wielu akcji informacyjnych.
Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. „wnuczka”, często niestety przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.
Jak wskazują aktualne ustalenia Policji oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Pomoc ta ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. „wnuczka”.
W rzeczywistości osoby te nie mającymi nic wspólnego z Policją, a jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem innych osób.
Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto bankowe, jakikolwiek kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzeni orientują się, że padli ofiarą oszusta.
Bardzo często oszuści podający się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP informują starsze osoby, aby udając się do banku w celu dokonania wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, pod żadnym pozorem w jakim celu i na czyje polecenie to robią.
Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze.
Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będzie się przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje Policja:
- jeżeli rozmówca proponuje, możliwość potwierdzenia autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim wykona się połączenie pod ten telefon, należy bezwzględnie sprawdź czy rozłączyła się poprzednia rozmowa;
- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
- nie wolno działać pochopnie i szybko pod sugerowaną przez dzwoniącego presją czasu;
- po rozmowie należy zadzwonić do kogoś bliskiego na znany numer telefonu, aby opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
- jeśli nie można skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie należy powiadomić Policję o takim zdarzeniu.
Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚP”.
Telefonować można pod nr (22) 603-32-22.
Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości, że dzwoniąca do Państwa osoba nie jest członkiem rodziny, czy prawdziwym funkcjonariuszem Policji lub CBŚP albo w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.